دکتر سید آرش امامی در گفتگو با سرویس خبر و گزارش نساجی امروز:در شرایط بسیار نامطلوب اقتصادی به سر می‌بریم

مهندس سید آرش امامی – مشاور انجمن نساجی استان اصفهان- ابراز داشت: تمام کسب و کارها در فروردین سال‌جاری تحت تأثیر کرونا، قرنطینه و در خانه ماندن مردم قرار گرفتند و این امر، بدترین شرایط را برای صنایع نساجی و پوشاک رقم زد زیرا فروش شب عید را از دست دادند.

 به گزارش سرویس خبر و گزارش نساجی امروز، وی افزود: در فروردین نیز به‌دلیل توقف پروازهای داخلی و خارجی و نبود گردشگر، اکسسورهای نساجی مانند کیف‌های سنتی و … در انبار تولیدکنندگان بلاتکلیف باقی ماند و متأسفانه کسب و کار یک ‌سال شهر بزرگی مانند اصفهان را تحت‌الشعاع خود قرار داد.

وی ادامه داد: حدود ۵۰ درصد مشاغل در ایران مربوط به بخش خدمات ، ۳۰ درصد بخش صنعت و ۲۰ درصد کشاورزی است؛ وقتی بخش خدمات به دلیل شیوع کرونا مختل شد و امکان دورکاری نیز وجود نداشت، ۵۰ درصد اشتغال کشور دچار آسیب‌های جدی شد و صنایع نساجی و پوشاک ایران بخش قابل توجهی از مصرف‌‌کنندگان خود را از دست داد.

مهندس امامی تأکید کرد: طبق پیش بینی‌های صندوق جهانی پول، اقتصاد ایران رشد منفی ۷/۵ را تجربه خواهد کرد به عبارت بهتر حجم اقتصاد ایران ۵-۶ درصد کوچک‌تر می‌شود و به همین دلیل، شاهد ریزش کارگران و نیروهای شاغل در واحدهای تولیدی خواهیم بود . در چهل سال اخیر میزان تورم  6/19 بوده است و طبیعتاً امسال نیز کمتر از رقم فوق تورم نداریم . رشد اقتصادی امسال منفی ۵-۶ درصد و رشد نقدینگی ۲۰-۳۰ درصد  پیش بینی می‌گردد‌، بنابراین در شرایط بسیار نامطلوبی به سر می‌بریم و متأسفانه  هیچ عزم و اراده‌ای در دولتمردان برای رفع این مسائل مشاهده نمی‌شود؛ لذا بازار چندان مطلوب، روشن و موفقی برای آینده متصور نیستم.

به گفته مشاور انجمن نساجی استان اصفهان، هرچند پیش‌بینی‌های بین‌المللی از رشد مثبت اقتصادی حدود ٢ تا ٣ درصدی ایران در سال٢٠٢١ خبر می‌دهند اما با چند متغییر بسیار اثر‌گذار مانند انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، تحولات قیمت نفت‌، تغییرات سیاسی‌، منطقه‌ای ‌و … مواجهیم که غیرقابل پیش‌بینی و در عین حال مهم هستند.

وی گفت: تولید روزانه ماسک که در بعضی از روزها به ۵٠ تا ١٠٠ هزار قطعه  ماسک هم رسید نهایتاً به  ١٠٠ تا ٢٠٠ کیلو  پارچه نیاز داشت در حالی‌که برخی کارگاه‌ها روزانه دو تن زیرپوش تولید می‌کردند لذا تولید ماسک و گان چندان نمی‌تواند اقتصاد کشور را دگرگون کند و شاهد اتفاق خاصی در این زمینه باشیم! تولید ماسک را بیشتر مانند یک موج یک‌ماه تا چهل روزه‌ای می‌دانم که در کشور ما فراگیر نشد چون شهروندان بسیاری از ماسک استفاده نکردند. در مورد صادرات این اقلام نیز کشورها ترجیح می‌دهند برای مردم خود ماسک‌های جراحی تهیه یا تولید کنند.

مهندس امامی ابراز داشت: دولت به جای اعطای سرمایه‌های کلان به صنایع بزرگ رانتی، بهتر است آن را به حلقه آخر مصرف‌کننده در قالب بن پوشاک، بن گردشگری و بن خرید کالا ایرانی اختصاص دهد تا مردم با خرید کالای باکیفیت ایرانی، از تولیدکننده داخلی حمایت نمایند.

رئیس مرکز علمی کاربردی ایران سپهر، بر اهمیت زنجیره تأمین محلی در دوران پساکرونا تأکید کرد و آن را در رشد و توسعه شهرهای مختلف کشور موثر دانست.

رئیس کمیته نساجی و پوشاک اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد: کشورهای جهان سوم علی‌رغم بهره‌مندی از نیروی انسانی توانمند و انگیزه رشد بالا، منابع مالی آنان برای رشد و توسعه کافی نیست لذا به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز مبرم دارند کما این‌که بسیاری از کشورهای توسعه یافته در مسیر سرمایه‌گذاری خارجی قدم نهادند و به قطب‌های صنعتی و اقتصادی تبدیل شدند. ما نیز تا نتوانیم تعامل سازنده با دنیا و سرمایه‌گذاران بین‌المللی برقرار نماییم، رشد و توسعه صنعتی را دور از دسترس می‌بینم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =